Nullkulu

Nullkulu

mis on kaugtöö?

Kaugtöö tähendus ja mõju tänapäeva tööturul

Tänapäeva tööturul jõuab trendina kõlama kaugtöö võimalus. Kaugtööd teevad inimesed üle maailma, sealhulgas Eestis. Kaugtöö võimaldab inimestel teha tööd ükskõik kus, kas tööandja kontoris, kodukontoris või kohvikus. Kaugtöö on muutunud väga populaarseks just tänapäeval, kui internetikasutus on kõrgem kui kunagi varem. Selles artiklis uurime lähemalt, mis on kaugtöö, kuidas see mõjutab tööturgu, millised on selle eelised ja puudused.

Mis on kaugtöö?

Kaugtöö (ingliskeelne nimetus telecommuting) on töötegemine sellisel moel, kus töötaja asub töökohast kaugel, kas täiesti eraldi asukohas või näiteks kodus. Töötaja saab tööülesandeid, suhtleb kolleegidega ja täidab kohustusi otse interneti teel. Kaugtööd tuleb teha kindlate kokkulepete ja reeglite alusel.

Kaugtöö eelised

Üks suuremaid kaugtöö eeliseid on paindlikkus. Kaugtöö võimaldab inimestel töötada kodust või ka mujalt, kus iganes on neile sobivaim. See tähendab, et töötajal on rohkem aega pere ja hobide jaoks ning võib-olla ka rohkem energiat töö tegemiseks. Kaugtöö võimaldab ka töötajatel valitseda oma aega. Töötaja võib töötada hommikul, õhtul või nädalavahetustel, et täita tööülesandeid vastavalt oma ajakavale. Kaugtöö võib olla vähem stressirikas kui traditsiooniline töö, eriti kui töötaja ei pea ühistranspordiga sõitma ega tundma survet toreda väljanägemise järgi.

Kaugtöö puudused

Samas võib kaugtööd tehes tekkida ka probleeme. Üks suurimaid puudusi on võimalikud kommunikatsiooniprobleemid. Töötaja peaks olema hästi kursis kõigi ettevõtte protsesside ja otsuste ja muudatustega. See võib kaugtöö korral olla raskem, sest suhtluspartnerid pole füüsiliselt koos. Samuti võib kaugtööd tehes olla tööisolek segunenud isikliku eluga. Töötajal võib olla raskusi töötegemisega enda kodu mugavuses, sest seal on ka palju muid asjaajamisi, nagu koduse keskkonna töökorras hoidmine, pereliikmete hooldamine ning väiksemad igapäevaelu askeldused.

Kaugtöö mõju tööturule

Kaugtöö kasvav populaarsus muudab tööturgu. Rahvusvaheline tööturg on muutumas selles suunas, et ettevõtted saavad palgata talente üle maailma. Kaugtöö võimaldab talente suhestuda erinevate ettevõtetega üle maailma. See tähendab, et tööjõuturg on muutumas loomingulisemaks ning ettevõtted on üha enam huvitatud paindlikust tööst. Teine võimalus on piirmatud füüsiline tööjuure üleviimisele Eestis. Rangemate seaduste valguses võib kaugtöö olla lahendus füüsipingete vähendamiseks ja sobiva lahenduse leidmiseks.

Kaugtöö tulevik

Kaugtöö levik hakkab mõjutama kõiki tööstusharusid. Traditsiooniline töökultuur ja bürokraatlik tööelu on seotud vananenud tavade ja tavadega. Aina enam ettevõtteid arvestavad ka töötajate vajadusi – paindlikka tööaega ja koormust, mille edasiarendamine võib lõpus mängida kaugtöö põhimõtetel. Seda nimetatakse ka töötaja isikliku kaubamärgi kujundamiseks. Kaugtöö on võimalus saavutada oma karjääri edasiminekut.

Kokkuvõte

Kaugtöö on juba muutumas osaks paljude inimeste tööeluks. See on trend, mis võib mõjutada kõiki tööstusharusid. Kaugtöö põhimõtted võimaldavad paindlikumat töötamist ja annavad töötajatele rohkem vabadust kohustuste täitmiseks. Samas on kaugtöö võimalike kommunikatsiooniprobleemide tõttu ka downside’iks. Lõppeks meie tööellu tähti veel põnevaid uuenduslikke lahenduspakkumisi!

Veel.