Mis on hernia?
Hernia on terviseprobleem, mis tekib siis, kui keha organid või kuded nihkuvad nende tavalisest kohast välja. Tavaliselt tähendab see, et organid satuvad välja nihkunud kohast ning väljuvad kehaõõnde. Seejuures võivad nad takerduda või pigistada, põhjustades valu, ebamugavust ja mõnel juhul eluohtlikke seisundeid.
Herniate tüübid:
Kõige levinumad herniate tüübid on:
Inguinaalne hernia
Inimkehas on kaks inguinaalset kanalit, mille kaudu lähevad kubemepiirkonna anumad ja närvid. Kui need kanalid laienevad, võivad kehaosad sattuda väljapoole ja põhjustada valu või ebamugavust.
Femoraalne hernia
Femoraalne hernia on väga sarnane inguinaalse herniaga, ainult erinevates kehaosades. See tekib siis, kui soolestik satub läbi reieluuarteri kanali.
Umbilikaalne hernia
Umbilikaalne hernia tekib siis, kui soolestiku poolt surutud kõhuõõne sisust läheb läbi naba ja moodustab selle kohal kummuli välja.
Ventraalne hernia
Seda tüüpi hernia tekib tavaliselt eelmise operatsiooni tähel, kui sisselõige kehas ei parane korralikult ning moodustub kõhupiirkonnas turse.
Operatsioon ja ravi
Üldiselt tuleb herniast operatsiooniga vabaneda, samas kui mõnel juhul võib operatsiooni edasi lükata. Arst võib seda teha, sest hernia ei pruugi olla piisavalt tõsine, et nõuda operatsiooni.
Üldised käitumisjuhised pärast operatsiooni
Pärast operatsiooni on oluline järgida arsti juhiseid. See hõlmab tavaliselt õrnade tegevuste tegemist, nagu puhkamine, eemale hoidmine raskuste tõstmisest ja muudest füüsilistest tegevustest, et vältida nende algallikatest tekkivat pinget.
Tavaliselt võttetavad tegevused pärast operatsiooni on järgmised:
Haige peaks jälgima oma seisundit ja kahtlaseid muutusi kohe oma arsti teavitama. Kui pärast kirurgilist sekkumist tekib palavik, oksendamine või verevalum, tuleb konsulteerida arstiga.
Pärast operatsiooni peab herniaga haige jälgima taastumist ja pingutama tuleb esimese paari päeva jooksul eriti ettevaatlik olla. Bassein või kuuma vanni võtmine ei ole soovitatav, samuti vältige ülemäärast pinget tõsiste kehaliste tegevuste ja harrastuste osas. Tavaliselt peaksite enne kõige tavapärasemate tegevuste juurde naasmist nõu pidama arstiga.
Kokkuvõte
Hernia on terviseprobleem, mille puhul kehaorganid või kuded liiguvad nende tavalisest kohast välja, mis võib põhjustada valu, ebamugavust ja mõnel juhul eluohtlikke seisundeid. Hernia tüüpe on mitmeid, kuid kõige sagedamini esinevad on inguinaalne, femoraalne, umbilikaal- ja ventraalne hernia. Operatsioon on tavaliselt parim viis hernia ravimiseks, kuid oluline on järgida arsti juhiseid ja teha ettevaatusabinõusid, et vältida komplikatsioonide teket.