Mis on füüsika
Füüsika on teadus, mis uurib loodusnähtusi ja nende seaduspärasusi. See on üks vanimaid teadusi, mis on olnud inimkonna jaoks ülioluline. Füüsika hõlmab erinevaid valdkondi, nagu näiteks mehaanika, elekter, termomeetria, optika, kvantfüüsika, tuumafüüsika ja astrofüüsika.
Mõistmaks, mis on füüsika, peame alustama sellest, kuidas me loodusest aru saame. Füüsikud uurivad loodust ja loodusnähtusi ning otsivad neis seaduspärasusi. Nad kasutavad matemaatikat, eksperimente ja teooriaid, et kirjeldada neid seaduspärasusi ja teha ennustusi tulevaste sündmuste kohta.
Füüsika on üks alusteadustest, sest see pakub baasi teistele teadusvaldkondadele. Arvutiteaduse, inseneriteaduse, bioloogia ja meditsiini erialadel on palju tänu füüsikale. See on ka teadus, mis viib tehnoloogilise arenguni ja tulevikuvõimalusteni.
Mehaanika
Mehaanika on füüsika haru, mis uurib liikumist ja jõudusid. See hõlmab lihtsate esemete (näiteks pehmed kuulid ja kõvad kuulid) liikumist kuni keerukate süsteemideni, näiteks Päikesesüsteemi ja galaktikateni.
Jõud on vajalikud selleks, et liikumine toimuks. Näiteks iga kord, kui astume kõndides maa peale, siis töötavad jõud nii, et me ei vaju läbi maapinna. See on Newtoni kolmas seadus.
Jõud võivad seista vastu, nagu näiteks hõõrdejõud, või nad võivad objekte tõugata, nagu näiteks gravitatsiooni jõud. Kõikide jõudude tulemusena inerts objekte ja liikumine võib olla muutunud.
Elekter
Elekter on füüsika haru, mis uurib elektrivoolu ja elektromagnetilist kiirgust. See on oluline inseneriteaduse, arvutiteaduse ja elektroonika alal. Elekter käitub nii nagu jõud – see tõukab ja tõmbab objekte, jätab neid laetud ning muudab seda, kuidas nad liiguvad.
Elektrilaeng on mõõtmismeetod, millega elekter inimkonnale hoomatavaks teeb. Positiivne ja negatiivne laeng tõmbavad teineteist ja vastupidi laengu samase templiga tõukavad teineteist eemale. Elektrivool on laengute liikumine, mis elektriväljas üksteist mõjutavad või võivad neid teel juhendi abil kiireneva tuaali kujul liikuma panna.
Termomeetria
Termomeetria on füüsika haru, mis uurib kuumust ja temperatuuri. Paljudel teadusvaldkondadel on termomeetria abil õnnestunud oma uurimustööga edasi liikuda. See hõlmab ka füüsikalise keemia, astronoomia ja biotehnoloogia valdkonda.
Temperatuuri peetakse molekulaarseks liikumiseks. Kui on palju molekule, mis liiguvad kiiresti, nagu näiteks pliidil, siis need molekulid annavad kuuma edasi. Vastupidiselt sellele kui need liiguvad aeglaselt, kui nad on näiteks jäätises. Sellist lihtsat asja võib uurida lihtsate termomeetrite abil.
Optika
Optika on füüsika haru, mis uurib valguse käitumist ja levikut. See on oluline optiliste instrumentide, näiteks mikroskoopide, teleskoopide, kaamerate ja projektide ajalooline arendaja. Optika on ka oluline meditsiinis, füüsikas, astronoomias, elektroonikas, keemias ja bioloogias.
Looduses liigub valgus sirgjooneliselt. Pane käsi lamati peale ja näed kuidas valgus mustritesse murdub, nad on reflekteeruvad peeglitest ja liiguvad erinevatel kiirteel valguse leviku tagajärjel meie silmadesse.
Kvantfüüsika
Kvantfüüsika on füüsika haru, mis uurib materiaalse maailma käitumist mikroskoopilisel tasandil. See hõlmab subatomaarseid osakesi, nagu näiteks prootneud ja neutronid, ning kvantosakeste ja lainete duaalsust. Kvantsüteem on seega oluline alusena tänapäeva teaduses.
Kvantfüüsika võib olla keeruline ja veidralt toimiv, kuid selle uurimisega on teadlased suutnud ennustada ja mõõta väga väikesi subatomaarseid osakesi ja selle alusel ka uute tehnoloogiate väljaarendamise juures osaleda.
Tuumafüüsika
Tuumafüüsika on füüsika haru, mis uurib aatomituumade struktuuri, funktsiooni ja reaktsioone. See on teadus, mida taaselustavad ning millest eriliselt huvitatud on rakenduste osas neerufüüsikud, kui ka akadeemilisel tasandil mõistmise seisukohalt.
Aatomijärgne füüsika on seega pannud aluse fission ja fusion põhisele tehnoloogilisele arengule, nagu on tuumaenergia kasutamine, pommide nime kandvad relvad, meditsiin ja kosmiline uurimine.
Astrofüüsika
Astrofüüsika on füüsika haru, mis uurib universumi struktuuri, koostist, päritolu ja evolutsiooni. See on üks viimastest füüsika osadest, mis on teadusele huvitavad olnud et oleks võimalik universumidest mitte lihtsalt informatsiooni otsida, vaid seda ka mõistma hakata.
Astrofüüsika hõlmab jõelägu alates meie päikesesüsteemist kuni galaktikateni ja kaugeimate tähtedeni kosmoses. See teadus on aidanud meil paremini mõista, kuidas universum töötab.
Kokkuvõte
Füüsika on multidistsiplinaarne teadus, mis uurib erinevaid loodusnähtusi ja nende seaduspärasusi. See aitab meil paremini mõista loodust ja seda, kuidas see toimib ning on aluseks paljudele teadusvaldkondadele. Mehaanika, elekter, termomeetria, optika, kvantfüüsika, tuumafüüsika ja astrofüüsika on kõik füüsika harud, mis uurivad spetsialiseerunult teatud aspekte loodusest.
Füüsika teadus peab olema ettevaatlik iga kirjeldus järgepedavate hetkede seisu dimensioonide osas ja tulevikus ulatuse olemuses. Loodusteooriate tundmine on seega parem mõista seda, kuidas universum tegelikult toimib ning seetõttu ka kui saumajanduslikult meie sellest ümber ka ainulaadseid lahendusi leiame.