Nullkulu

Nullkulu

mis on esmaabi?

Mis on esmaabi?

Esmaabi tähendab esimest abi, mida antakse inimesele, kellel on tekkinud ootamatu terviseprobleem. Väga sageli võib see olla eluohtlik olukord. Seepärast on oluline teada, mida teha, kui midagi juhtub ja kuidas olukorrale reageerida.

Esmaabikomplekt

Üks esimesi samme hea esmaabikomplekti ettevalmistamisel on mõelda sellele, mida võiksite kõige sagedamini vajada. Iga kodu võiks olla varustatud hea esmaabikomplektiga, mis sisaldaks vajalikke ravimeid ja instrumente.

Siin on mõned esmaabikomplektid, mida kodus võiks olla:

– Steriilsed sidemed erinevate suuruste jaoks
– Plaastrid haavade jaoks
– Alkoholivaba puhastusvedelik
– Käärid
– Pinsetid
– Termomeeter
– Ravimid allergia ja valu leevendamiseks
– Pihustatav ravim astma korral
– Kindad
– Paber ja pliiats oluliste numbrete salvestamiseks

Kuidas alustada esmaabi andmist?

Kui teile tundub, et hoiate esmaabikomplekti käepärast, siis saate esmaabi alustada järgmiselt:

– Helistage hädaabinumbrile. See on oluline, kui tegemist on eluohtliku olukorraga ja kui vajate kiiret abi. Hädaabinumbrid on 112, 113 ja 114.
– Kui teil on vaja kannatanut päästa, siis helistage kohe hädaabinumbrile ja pange nad ohutusse kohta või tehke esmaabi olukord. Oluline on öelda, kus kannatanu asub ja mida vajab.
– Kui teil on vaja hinnata kannatanu seisundit, siis kutsuge seda tehes abi juurde. Lumesaju või raskete ilmastikutingimuste korral ei tohiks te kunagi hakata kedagi päästma või esmaabi andma ilma ekspertide abita.

Milliseid vigastusi esmaabikomplektis ravida saab?

Esmaabikomplekt aitab teil ravida erinevaid vigastusi, näiteks allpool toodud näited:

– Lõiked või kraapid: kui teil on vigastatud nahka või lõikunud end terava ese külge, puhastage kahjustatud ala kõigepealt alkoholivaba puhastusvedeliku või seebiveega. Seejärel võite kasutada steriilset sidet või plaastreid lõikustele või kraapidele.
– Verejooks: kui teil on verejooks, seadke kahjustatud piirkond kõrgemale. Seejärel rakendage survet kahjustatud kohale ning hoidke seda umbes 10 minutit, kuni verejooks lõppeb. Pange seejärel kahjustatud alale steriilsed sidemed või plaastrid.
– Verevalumid: kui teil on verevalum, võtke jää või külma pakene ja rakendage vigastatud piirkonnale. See vähendab turset ning leevendab valu.
– Põletus: kui olete saanud kerge põletuse, asetage jahedasse vette või kasutage külma pakendit. Kuid kui olete saanud tõsisema põletuse, võtke ühendust hädaabiteenistusega.

Esmaabi andmine lastele

Kõigil vanematel peaks olema esmaabi vastamise oskused, kui nende laps saab traumaga hakkama. Siin on mõned näpunäited, mida saate järgida, kui teie laps vajab esmaabi:

– Hoidke last rahulikult ja mugavalt.
– Helistage hädaabi numbril ja kirjeldage olukorda.
– Kui teie laps on teadvusel, rääkige temaga ja proovige teda rahustada. Oluline on hoida silmsidet ja rääkida rahulikul ja kindlal häälel.
– Vajadusel peatage verejooks ja pange kahjustatud piirkonnale steriilsed sidemed.
– Kontrollige lapse veendumusi, proovige tema omatehtud lahendusi või lubage tal end rahulikult tunda.
– Rääkige lapsega, miks te esmaabi andsite. Laske tal tõsta küsimusi ja selgitage, kuidas järgmist korda saaksite vältida.

Kokkuvõtteks

Esmaabikomplekt on väga oluline kõigile, kes soovivad endale või oma lähedastele anda esmaabi. Alati tuleks meeles pidada, et hädaabiteenistus on valmis aitama igasuguse olukorra korral. Oluline on teada, kuidas esmaabikomplekti kasutada, kui vajalik on meditsiiniline abi, ja loomulikult kuidas ennetada õnnetusi, et elu jääks õnnelikuks ja tervena.

Veel.