Mis on eksostoos?
Eksostoos on healoomuline kasvaja, mis võib tekkida inimese luustikus ja võib ilmneda igas vanuses. Eksostoosid on sageli väikesed ja kahjutud, kuid mõnel juhul võivad need kasvada ning põhjustada valu ja piirata liigeste liikuvust.
Eksostoosi tekkimist võivad põhjustada mitmed erinevad asjaolud, sealhulgas geneetilised tegurid ja harjumused. Mõned üldtuntud eksostoosi riskitegurid hõlmavad korduvat traumad liigestele, näiteks kaalu ülekoormuse tõttu, samuti sportimist ja füüsilist koormust.
Eksostoosi sümptomid
Eksostoosi sümptomiteks võivad olla valu, turse ja jäikus ümbritsevates kudedes. Need sümptomid võivad tekkida juhul, kui eksostoos hakkab kasvama ja survet avaldama kudedele ümbritsevas piirkonnas.
Muud eksostoosi sümptomid võivad hõlmata järgmist:
– Mõjutatud piirkonna hellus ja tundlikkus
– Raskused liigeste liigutamisel ja liikuvus piiratus
– Kahjustatud piirkonna punetus ja paistetus
– Tunnustatav tükk, mida võib palpeerida
– Liigese piirkonnas krempsumine
Eksostoosi diagnoosimine
Eksostoosi diagnoosimisel võib kasutada mitmeid erinevaid meetodeid, kaasa arvatud röntgen, ultraheli ja MRI skaneering. Need meetodid võimaldavad arstil tuvastada eksostoosi suurust ja asukohta ning võimaldavad hinnata, kuidas see mõjutab ümbritsevaid kudesid.
Eksostoosi ravi
Eksostooside ravi sõltub selle suurusest ja asukohast. Kui eksostoos on väike ja ei põhjusta probleeme, võib arst soovitada selle jälgimist ja ei pöörata sellele tähelepanu. Kui eksostoos on muutunud suureks ja põhjustab valu või piirab liigeste liikuvust, võib arst sekkumist soovitada.
Eksostooside ravivõimalused hõlmavad järgmist:
– Kirurgiline sekkumine: Arst võib soovitada eksostoosi eemaldada kirurgiliselt, kasutades kohalikku või üldnarkoosi, sõltuvalt eksostoosi asukohast ja suurusest.
– Ravimite süstimine: Arst võib soovitada ravimite süstimist eksostoosi piirkonda, et vähendada valu ja põletikku.
– Füsioteraapia: Arst võib soovitada füsioteraapiat, et parandada liigeste liikuvust ja toetada eksostoosi paranemist.
Eksostooside ennetamine
Eksostooside tekke vältimiseks on oluline säilitada tervislik kehakaal ja sportida regulaarselt, vältides samas liigeste intensiivset ja korduvat ülekoormamist. Kui Teil tekib valu või ebamugavustunne ühes või mitmes liigeses, võtke kindlasti ühendust arstiga, et teha kindlaks, kas Teil esineb eksostoos.
Kokkuvõte
Eksostoosid on healoomulised kasvajad, mis võivad tekkida igas vanuses inimestel. Kuigi paljud eksostoosid on väikesed ja kahjutud, võivad mõned kasvada ning põhjustada valu ja piirata liigeste liikuvust. Eksostooside diagnoosimiseks ja raviks võib kasutada mitmeid erinevaid meetodeid, sealhulgas kirurgiat, ravimisüste ja füsioteraapiat. Lisaks on oluline säilitada tervislik eluviis, et vältida eksostooside teket.