Kuidas levivad arvutiviirused
Viimastel aastatel on seadmetes, mida me iga päev kasutame, täheldatud suurt nakatamise ohtu arvutiviirustega. Nagu paljude teiste probleemide puhul, on ka siin probleemi, põhjuse ja lahenduse ring. Selles pikas artiklis uurime, mis on arvutiviirus, kuidas see levib, kuidas tuvastada, kuidas vältida nakkusi ja mida teha, kui arvutiviirus on teie seadmesse juba sattunud.
Mis on arvutiviirus?
Arvutiviirus on programm, mis võib paljuneda ja kanduda ühelt arvutist teise. Neid viirusi kasutavad häkkerid sageli nende kurjategijate eesmärkide saavutamiseks. Nende seas on andmete vargus, alluvate arvutite kasutamine ründamiseks (nt DDoS rünnakute puhul), lunavara levitamine ja palju muud.
Kuidas levivad arvutiviirused?
Arvutiviirused levivad enamasti läbi e-kirjade, mis sisaldavad pahatahtlikke faile või linke, mis sisaldavad seda faili. Seda nimetatakse fishinguks (kalastamiseks). See tähendab, et häkkerid saadavad ohvritele e-kirju, mis on väga sarnased pankade või ametivõimude kirjadega. Kui ohver klõpsab lingil, suunatakse ta tavaliselt vale või pahatahtlikule saidile, mis põhjustab nakkuse.
Sotsiaalmeedia on teine väga sageli kasutatav arvutiviiruse levitamise viis. Siin kasutavad häkkerid erinevaid meetodeid, sealhulgas nagu uudised ja videod.
Lisaks võib arvutiviirus levuda ka teisene, mõjutatud seadme kaudu. Näiteks kui teete USB-lt või mälukaardilt valesid asju, saadakse selle seadme failid nakatunud ja edastatakse ka teistele seadmetele.
Arvutiviiruse tüübid
Arvutiviiruste tüübid on väga erinevad. Peamisteks tüüpideks on trooja hobune, lamavarasse kuuluv, nuhkvara, pahavara ja palju muud. Kuid kõigil neil on üks ühine omadus. Nad saavad nakatada teie seadme ja võtta kontrolli kõigi seadme protsesside üle või päringu teha cybers võrgus.
Kuidas tuvastada arvutiviirus?
Arvutiviiruse tuvastamiseks on erinevaid meetodeid. Põhilised meetodid, mida patsiendid kasutavad, on viiruste skannerid, jooksva protsessi vaatamine, seadme käitumise jälgimine ja pahavara skannerid.
Viiruste skannerid on spetsialiseeritud arvutiprogrammid, mis tuvastavad arvutiviiruse olemasolu teie seadmes. Nad saavad leida nakatunud faile, taaskäivitada ründamise ja edastada aruande tõsises olukorras.
Jooksva protsessi vaatamine tähendab, et kirjutaja jälgib seadme tegevust pidevalt. Selle meetodi abil tuvastatakse arvutiviiruse tegevused päris hõlpsalt.
Seadme käitumise jälgimine tähendab, et kasutaja kontrollib seadme käitumise aega. Kui see käitumine erineb tavalisest, on suur tõenäosus, et arvutis on arvutiviirus.
Pahavara skannerid on tööriistad, mis skannivad seadmeid, et tuvastada nakatunud failid, tavaliselt on pahavara kõrvaldamise süsteem tugev ja lai.
Kuidas vältida arvutiviiruseid?
Arvutiviiruste eest kaitsemine on üsna lihtne. Kasutage ainult e-kirju, mis on saadetud teadaolevast allikast või inimestelt, keda te teate. Lisaks hoidke oma tarkvarad ajakohased ja tehke regulaarselt varukoopiaid. Enamasti rakendab Microsoft, Apple ja Android OS automaatse värskendamise süsteemi, kuid vajadusel kontrollitakse seda käsitsi, nii et kindlasti hoia alati tarkvara ajakohastatud. Lisaks olge ettevaatlik, mida laadite alla või mida USB-desse sisestate.
Mida teha, kui arvutiviirus on seadmesse sattunud?
Kui arvate, et olete viirusega nakatunud, tehke kohe erakorralisi abinõusid. Esimene samm on viiruste skanneri käivitamine ja nakkuse tuvastamine. Kui see on olemas, eemaldage see ja tehke põhjalik skaneerimine.
Kui see ei lahenda seda arvutiviiruse probleemi, võib tekkida vajadus teie seadme taastamiseks tehase seadetesse. Kuid pidage meeles, et see tähendab kõigi teie seadmesse salvestatud andmete kustutamist.
Järeldus:
Arvutiviirused muutuvad iga päevaga rohkem levinumaks. Tänu meie suurenenud sõltuvusele arvutitehnoloogiast on arvutiviirused muutunud tavaliseks nähtuseks. See on tõsi ka nende jaoks, kes seda varem ei teadnud.
Sellel artiklil on źieletanud Anda lihased juhised, kuidas arvutiviirus põhjustab probleemi, kuidas see levib, kuidas arvutiviiruste tuvastamine, kuidas vältida arvutiviiruseid ja mida teha, kui arvutiviirus on seadmesse juba sattunud. Kui järgite sellel artiklil antud juhiseid, väheneb tõenäosus, et teie seade nakatub arvutiviirusega.