Nullkulu

Nullkulu

mis on depressioon?

Depressioon on tõsine vaimne haigus, mis mõjutab miljoneid inimesi üle maailma. Sellel haigusel on tõsised tagajärjed, sealhulgas suurenenud suitsiidirisk, eneseisolatsioon, enesehoolduse probleemid ja isegi oluline elukvaliteedi langus.

Depressiooni põhjused võivad olla erinevad. Oluline on mõista, et mitte ainult “nõrk” karakter ei mõjuta selle haiguse ilmnemist. Kaasaegne teadus seostab haigust inimese keha biokeemiliste protsessidega. Peamised tegurid on ebastabiilne emotsionaalne seisund, stress, vaimne ja füüsiline väsimus. Lastel ja noorukitel võib depressioon tekkida hormonaalsete muutuste taustal organismis, samuti on keskkonnateguritel suur roll. Täiskasvanud võivad “sekkuda” stressi, probleemide tööl või kodus, lahutus või lähedase inimese kaotus.

Tavalised depressiooni sümptomid hõlmavad une häireid, söögiisu vähenemist või suurenemist, väsimust, apaatia tekke ja mõtlemise muutusi. Inimene võib hakata kogema pidevat halba tuju, kurbust, tagasilükkamist, ärevust ja närvilisust. Depressiooni korral võivad inimesed tunda hirmu, et kaotavad kontrolli ja mõned hakkavad alkoholi või teisi narkootikume kuritarvitama, et oma meeleolu parandada.

Depressiooniga inimestele soovitatakse otsida professionaalset abi. Psühhoteraapia võib osutuda tõhusaks ravimeetodiks. Spetsiaalsed psühholoogilised tehnikad aitavad vähendada sümptomeid ja tagasi tagastada normaalse elurütmi. Ravimid võivad aidata juhul, kui depressiooni peetakse raskeks ja püsivaks. Rahusti kasutamine võib määrata terapeut.

Samuti võib osutuda kasulikuks muuta eluviise, eelistades tervislikku toitumist, sporti või joogat. Lisaks soovitatakse vähendada stressi võimalikult palju ja tuua rutiini vastuvõetav kogus lõõgastumist.

Kokkuvõtteks võib öelda, et depressioon on väga raske ja laastav haigus. Haigus mõjutab nii füüsilist kui ka vaimset seisundit ning võib võtta sellise ulatuse, mis tekitab enesetappumõtteid. Sellepärast on nii oluline öelda “ei” ja mitte “lükata” abi edasi. Võimalus pöörduda kõrgetasemelise spetsialisti poole kulub alati ära. Kuid inimeste tervisele suunatud tegevuste ennetamine on olulisim. Parim viis vältida depressiooni on hoida elus positiivset hoiakut, elada mõõdukas rütmis ning hoida terved suhted pere ja sõpradega.

Veel.