Nullkulu

Nullkulu

mis on buliimia?

Buliimia on söömishäire, kus kannataja kogeb kontrollimatuid söömishoogusid ja seejärel võib tal esineda vajadus end sundida oksendama, tarbides lahtisteid või üle treenides. Buliimiline häire algab sageli nooremas eas ja enamasti piinab see naisi. Kuigi see söömishäire võib esineda igal inimesel, olenemata vanusest, soost ja rassist, kannatavad tavaliselt nooremad naised.

Buliimia: sümptomid ja põhjused

Buliimia sümptomid võivad varieeruda ja erinevatel inimestel võivad need ilmneda erineval viisil. Mõned sümptomid on ülalkirjeldatud. Teised sümptomid võivad hõlmata söömishoogude toimumist, kui inimene sööb suurel hulgal toitu lühema aja jooksul kui tavaliselt. Samuti võivad buliimia sümptomid hõlmata toidu varjamine, regulaarset kaalumist, süütunnet pärast söömist ja pidevat kaalu jälgimist.

Buliimia põhjused võivad varieeruda ja erinevad inimesed võivad kannatada erinevatel põhjustel. Mõned peamised põhjused on toitumisvigade ilmnemine ja ülekaalulisusega võitlemine. Samuti võib see olla seotud pideva näljatundega, tundega, et midagi on alati puudu, ja sooviga jõuda keha ideaalini, mida inimene arvab, et ta peaks saavutama. Nende vajaduste rahuldamiseks hakkab inimene oksendama, tarbima lahtisteid või ületrenni tegema.

Buliimia on sageli tingitud ka vaimsusest. Patsiendil on kalduvus liigselt muretseda oma kehakaalu, elusituatsiooni ja negatiivsete emotsioonide pärast. Depressioon, ärevus ja tundlikkus on sage põhjus.

Buliimia tagajärjed

Buliimial on tõsised tagajärjed nii füüsilisele kui ka vaimsele tervisele ning võib lõppeda surmaga. Vaimsed häired hõlmavad depressiooni, ärevust, unetust, emotsionaalset erutust, paanikahoogusid, meelepetet ja enesetapumõtteid. Füüsilised häired on maost laienemine, turse, kõhulahtisus, kõhukinnisus, soolestiku häired ja neerupuudulikkus.

Mõnel juhul võivad buliimia tagajärjed tõsiselt kahjustada inimese elukvaliteeti. Keha pidev ülekoormus, dieetide ja kaalulangetamise järsk lõpetamine võib lõppeda ka jojoolemisega. Kui inimesel on buliimia, on tal kalduvus langetada oma füüsilist vormi maohaavandi, igemete magnetega, mis võivad lõppeda surmaga.

Kuidas buliimiat ravida

Buliimia ravi peaks olema põhjalik ja hõlmama nii füüsilisi kui ka vaimseid häireid. Söömishäirete ravimeetodid hõlmavad sageli ravimit, psühhoteraapiat ja toitumisnõustamist. Kuna buliimia on sageli tingitud vaimsetest häiretest, nagu depressioon ja ärevus, võib psühhoteraapia olla hea valik raviplaani osana.

Kui patsiendil on tõsine füüsiline haigus, tuleb ta viivitamatult hospitaliseerida. Raske buliimia puhul võib osutuda vajalikuks meditsiiniline abi, sest südame seiskumise oht on suurenenud.

Kokkuvõte

Buliimia on tõsine tervisehäire, mida ei tohiks ignoreerida. Ükskõik, millist ravi inimene valib, on oluline, et ta otsib abi. Ravimata buliimia võib kaasa tuua pöördumatuid tagajärgi. Inimene, kellel on buliimia, võib tunda negatiivseid emotsioone, kuid oluline on meeles pidada, et abi on saadaval! Inimesed peaksid teadma, et nad ei ole oma probleemidega üksi. Buliimia on haigus kui mis tahes muu ja sellest võib saada terveks!

Veel.