Mis on ATP? – Kõik, mida pead teadma energia molekuli kohta
ATP (lühend hüpoloogilisest nimetusest Adenosine Triphosphate) on keemiline molekul, mida leidub kõigis organismides ja mida peetakse energiavaluutaks. See bioloogiline molekul on vastutav paljude keha funktsioonide (sh lihaste kontraktsioon, kõne, südametöö, seedimine jne) juhtimise eest.
Miks on ATP oluline?
ATP on peamine energiaallikas, mida kasutatakse elusolendite rakkudes erinevate funktsioonide täitmiseks. Kuidas ATP töötab? Keemiliselt öeldes koosneb ATP adeniinist, räägikarboksüülhappest ja kolmest fosfaadist. ATP-sid valmistatakse energiarikastel toitainetel, mis sisenevad kehasse toidu kaudu. ATP-d lagundavad ensüümid, et vabastada energiat, mida keha vajab elulistel funktsioonidel.
Mis on ATP energia süsteemid?
Erinevad energia süsteemid töötavad ATP talletamiseks ja vabastamiseks. Kolm energiavarustuse süsteemi on:
– ATP-CP ehk Adenosiintrifosfaat-kreatiin-kinase – See süsteem on kõige kiirem, kuid kestab kõigest mõne sekundi.
– Glükolüüsiprotsess – See energiaallikas pakub pikemaajalist energiat, tavaliselt minutide jooksul.
– Aerobne süsivesikute, rasvade ja valkude metabolism – See süsteem pakub energiat mitme tunni jooksul.
Kuidas ATP treeningul töötab?
ATP on elutähtis komponent kõigis treeningutes, kuna see annab kehale kiiret energiaallikat. Treenides kasutab keha ATP tootmist, et toota lihaste kontraktsioone. Kuid nagu me juba mainisime, on ATP rakkudel piiratud ja kiiresti kuluv ressurss. Sellepärast peab keha tootma rohkem ATP-d, et täita pikaajalisi treeninguid.
Millised toidud tõstavad ATP taset?
Et säilitada piisavalt ATP-d kehas, peate tarbima energiarikkaid toite, sisaldades komplekse ja lihtsaid süsivesikuid, mis muudetakse ATP-ks. Mõned näited on:
– Värvilised puu- ja köögiviljad
– Teraviljad
– Mune
– Toidurikkad valgud nagu kala, linnuliha ja tailiha
– Tervislikud rasvad nagu oliiviõli, avokaado, pähklid jne.
Kas ATP-l on mingeid kahjulikke mõjusid?
ATP-l ei ole kahtlustavalt kõrvaltoimeid, kuna see on keha enda loodud energiaallikas. Siiski võib keha ATP tootmist segada haigused nagu hüpotüreoidism, lokomotoorse süsteemi häired, närvipinge ja muud kroonilised terviseprobleemid.
Järeldus
ATP on inimkeha aluseline energiaallikas, mis annab tarviliku energia elutähtsate funktsioonide (lihaste kontraktsioon, kõne, südametöö jne) igapäevaseks toimimiseks. Treeningul on piisav ATP-energiatase ülioluline, kuna see annab keha kiiret energiaallikat. Erinevatel energia tootmise süsteemidel on oluline roll selle tagamisel, et keha oleks pikaajaliste treeningute ajal energiasäästlik. Seepärast on oluline süüa tervislikult ja hoolitseda oma keha ATP taseme eest, et tagada optimaalne tervislik seisund.