Kuidas avastati lümfoom
Lümfoom on valdavalt vähkkasvaja tüüp, mis algab vereloome süsteemi rakkudes. Lümfoomirakud on lümfikoe osaks ning võivad levida nii lümfisüsteemi kui ka teistesse organitesse. Lümfoomirakkude hulka kuuluvad B-rakud ja T-rakud, mis on valgevereliblede algtüübid.
Lümfoom on haigus, mis võib mõjutada nii lapsi kui ka täiskasvanuid. Selle sümptomid võivad olla väga erinevad ja mõnikord sarnased muude haiguste või seisunditega. Siiski on oluline teada, et lümfoom võib olla ravitav, kui see avastatakse varases staadiumis.
Kuidas lümfoomi avastatakse?
Esimesed lümfoomi tunnused võivad olla väga üldised ning seetõttu on oluline teada, mida otsida. Üks levinumaid sümptomeid on lümfisõlmede suurenemine, mis võivad olla valusad. Need sõlmed võivad asuda nii kaelas, kaenlaalustes kui ka kubemes. Samuti võivad tekkida palavik, kaalulangus ja väsimus. Need sümptomid ei pruugi osutada lümfoomile, kuid need on sagedased ilmingud.
Kui kahtlustatakse lümfoomi, saadetakse patsient edasi täiendavateks uuringuteks. Üks levinumaid diagnoosimismeetodeid on biopsia. Biopsia käigus eemaldatakse väike osa kahjustatud koe ja uuritakse see mikroskoobi all. See võimaldab arstil määrata lümfoomi tüübi ja staadiumi.
Millised on lümfoomi tüübid ja staadiumid?
Lümfoomide tüübid võivad varieeruda vastavalt sellele, millised rakud on kahjustatud. Nagu eespool mainitud, võivad rünnatud rakud olla B-rakud või T-rakud. Kõige sagedasemad B-raku lümfoomid on follikulaarne lümfoom ja difuusne suur B-rakuline lümfoom. Kui rünnatud rakud on T-rakud, siis võib lümfoom olla näiteks T-rakuline lümfoom.
Lümfoomide staadiumid võivad samuti varieeruda vastavalt sellele, kui palju kahjustatud kude on levinud. Staadiumid on loetletud numbritega 1 kuni Staadium 1 tähendab, et kahjustus on piiratud ühe lümfisõlmega, samas kui staadium 4 tähendab, et kahjustus on levinud teistesse organitesse.
Milline on lümfoomi ravi?
Lümfoomiravi sõltub haiguse tüübist ja staadiumist. Kõige levinumad ravimeetodid on keemiaravi, kiiritusravi ja luuüdi siirdamine. Keemiaravi kasutatakse kõige sagedamini, kuna see on tõhus meetod lümfoomirakkude hävitamiseks. Kiiritusravi kasutatakse siis, kui kahjustus on piiratud ning soovitakse vähendada rünnaku arvu ja suurust.
Mis juhtub pärast lümfoomiravi?
Pärast ravi võib lümfoom uuesti ilmneda. Seetõttu on oluline tunnustada haiguse varajasi sümptomeid ja külastada regulaarselt arsti. Arst jälgib patsiendi seisundit ning vajadusel tellib täiendavaid teste.
Lisaks võivad patsiendid vajada ka psühholoogilist tuge, kuna lümfoomiravi võib olla emotsionaalselt ja füüsiliselt väga raske. Seetõttu on oluline, et patsiendid ja nende pered saaksid toetust ravimeeskonnalt.
Kokkuvõte
Lümfoom võib olla ravitav, kui see avastatakse varases staadiumis. Sümptomid võivad olla väga erinevad ja sarnased muude haiguste või seisunditega. Kui kahtlustatakse lümfoomi, saadetakse patsient täiendavateks uuringuteks, nagu biopsia. Lümfoomide tüübid võivad varieeruda vastavalt sellele, millised rakud on rünnatud, samas kui lümfoomide staadiumid võivad varieeruda vastavalt sellele, kui palju kahjustatud kude on levinud. Ravi sõltub haiguse tüübist ja staadiumist, kuid kõige levinumad ravimeetodid on keemiaravi, kiiritusravi ja luuüdi siirdamine. Pärast ravi võib lümfoom uuesti ilmneda, seetõttu on oluline jälgida sümptomeid ja külastada regulaarselt arsti.