Kuidas ärevusest lahti saada: juhend esimeste sammude jaoks
Ärevus on tavaline emotsioon, mida kõik inimesed on kogenud mõnest hetkest oma elus. Olgu see uue töökoha alustamine või olulise eksami tegemine, tundub, et mõnikord on ärevus täiesti lahutamatu osa meie normaalsest eluviisist. Kuid kui ärevus kontrollib meie igapäevast tegevust, siis on aeg seda käsitleda. Selle artikli eesmärk on aidata teil mõista ärevuse olemust, andes juhised selle kohta, kuidas erinevate võimalike tehnikate abil saate ärevusest lahti saada.
Kuidas ärevus tekib?
Ärevus tekib siis, kui tajutakse ohtu või probleemi. Kui reageeritakse ähvardavatele olukordadele, nagu eksamid, intervjuud või esinemised, tekib tavaliselt ärevushäire. Oluline on mõista, et ärevushäire ei tähenda, et midagi oleks valesti ja see olevat normaalne emotsioon.
Kuidas ärevus ära tunda?
Ärevus väljendub tavaliselt füüsiliste ja emotsionaalsete sümptomite kaudu. Füüsilised sümptomid hõlmavad hingamisraskusi, higistamist, värisemist, iiveldust, kõhuvalu ja südamepekslemist. Emotsionaalsed sümptomid hõlmavad rahutust, närvilisust, hirmu, ebakindlust, pinget ja ärevust. Tavaliselt tekib ärevus noorematel inimestel kui vanematel inimestel.
Kuidas ravitakse ärevust?
Ärevuse raviks on palju võimalusi. Nende hulka kuuluvad ravimid ja psühhoteraapia. Ravimite hulka kuuluvad ärevust ja depressiooni raviks kasutatavad SSRI-d (selektiivsed serotoniini tagasihaarde inhibiitorid) või trankvilisaatorid, nagu näiteks Valium. Psühhoteraapia hulka kuuluvad erinevad meetodid nagu kognitiiv-käitumuslik teraapia (KKT) ja atsenteeritud käitumuslik teraapia (AKT). Mõlemad lähenemisviisid keskenduvad tähelepanu võimalikule negatiivsele mõtlemisele ja käitumisele, mis võivad põhjustada ärevust.
Kuidas leevendada ärevust?
Ärevuse leevendamiseks on palju tehnikaid. Need hõlmavad lõdvestuse tehnikaid, hingamistehnikaid ja muid meetodeid. Üks populaarne meetod on progressiivne lihaste lõdvestus. See meetod koosneb aktiivse lihaskontraktsiooni ja lõõgastusega, mis aitavad kehal ja meelel lõdvestuda. Teine meetod, mida saate proovida, on sügav hingamine. Hingamistehnikad aitavad teil lõõgastuda ja vabaneda pingetest.
Kuidas ennetada ärevust?
Selleks, et ennetada ärevust, on oluline säilitada tasakaal ja mitte võtta endale liiga palju ülesandeid. Olge realistlikud ja seadke endale realistlikud eesmärgid. Lisaks peaksite keskenduma tervislikule toitumisele ja regulaarsele kehalisele tegevusele, sest tervislik elustiil võib aidata säilitada tasakaalu meele ja keha vahel ning vähendada ärevuse sümptomeid.
Kokkuvõttes on ärevus normaalne osa igapäevaelust. Kuid kui see muutub takistuseks, peaksite proovima nende meetodite abil sellest lahti saada. Muutes oma elustiili, lõdvestustehnikaid ja psühhoterapeutilisi lähenemisviise, saate te ise aidata ärevusega võidelda. Ning kui see ei aita, peaksite kindlasti külastama arsti, kes aitab teil leida teie jaoks sobiva ravimeetodi. Hoiame end tervetena – nii füüsiliselt kui ka mentaalselt.