Nullkulu

Nullkulu

kuidas teha screenshoti arvutis?

Kuidas teha screenshoti arvutis: juhend algajatele

Kas sa oled kunagi pidanud jagama midagi, mis toimub ekraanil, kuid parajasti ei ole seda võimalik teha, sest keegi ei usu sind, kui sa seda sõnades kirjeldad? Siinkohal tuleb appi screenshot, millega saad kiirelt ja lihtsalt püüda ekraanil toimuva ning selle küljes ka tõestada, et tegelikult oli asi just nii nagu sa ütlesid. Selles artiklis vaatamegi, kuidas teha screenshoti arvutis, millised on võimalused ning milliseid nippe tasuks teada.

Enne alustamist: erinevad võimalused

Screenshoti tegemiseks on mitmeid erinevaid võimalusi. Kõige tuntum ja levinum meetod on kasutada klahvikombinatsiooni Print Screen (või lihtsalt PrtScn). Samas on see meetod arvuti kasutamise algajale sageli veidi keeruline, kuna ekraani pilt tuleb seejärel töödelda sobivasse formaati ehk siis salvestada.

Teine võimalus pilti teha on kasutada Windowsi enda tööriista Snipping Tool, mis on lihtsalt kasutatav ja kuvab valiku ka ekraanile joonistatuna. Samuti sobib selleks hästi eri rakendustes leiduv integreeritud screenshoti funktsioon.

Kolmas võimalus on kasutada spetsiaalseid programme või brauseri laiendusi, mis võivad olla abiks juhul, kui soovitakse teha spetsiifilisemaid pilte või kui vajatakse ekraanipiltide redigeerimiseks rohkem võimalusi.

Print Screen: lihtne kuid segane

Nagu juba mainitud, on Print Screen kombinatsioon üks kõige levinumaid meetodeid, kuid see võib tunduda algajale üsna segane. Selle põhjuseks on ka asjaolu, et sõltuvalt sinu arvuti operatsioonisüsteemist (Windows, MAC) võib Print Screen klahv asuda erinevates kohtades.

Kui kasutad Windowsi, siis asub Print Screen klahv tavaliselt paremas ülanurgas, klaviatuuri kõrval. Kui oled kasutanud Print Screen klahvi, tuleks pilt kopeerida lõikelauale. Seda saab tavaliselt teha samaaegselt klahvikombinatsiooniga Ctrl+V. Kui aga soovid ekraanipilti redigeerida, tuleb kasutada spetsiaalseid programmid või funktsioone.

Snipping Tool: lihtsam valik

Kui sa pole varem Snipping Tool-i kasutanud, siis tegemist on Windowsi enda tööriistaga, mis on suurepärane võimalus piltide tegemiseks. Selle käivitamiseks võib kasutada nii Windowsi otsingut kui ka leida tee Start menüüs. Seejärel ilmub ekraanile väike aken, kus on erinevad tööriistad, mille abil saad pilti joonistada.

Snipping Tool on kasulik, kuna sellega saad valida ekraanil just selle, mida tahad pildistada. Seda saab teha hiirega joonistades, mida soovid ning seejärel lihtsalt salvestades pildi vajalikku formaati. Samuti on tööriistaga kaasas selle redigeerimise funktsioon, mille abil saad lisada vastava teksti või markeerida ekraanipildil spetsiifilisi kohti.

Integreeritud programmid

Praegusel ajal on enamikul veebilehitsejatel ning teistel sarnastel programmidel olemas ka integreeritud screenshoti funktsioonid. See tähendab, et sa ei pea kasutama eraldi tööriistu või programmi, vaid saad ekraanipilte teha otse vajalikul veebilehel või programmil. Tavaliselt kuvatakse sinna ka ekraani üla servale spetsiaalne ikoon.

Mõnel veebilehel on lisaks ka spetsiaalsed tööriistad ekraanipildi tegemiseks, kus võib olla võimalik valida veelgi spetsiifilisemaid valikuid või lisada märkusi jms.

Kokkuvõtteks

Kokkuvõttes on screenshotide tegemine oluline osa meie igapäevaelust ning seda on oluline kasutada ka siis, kui tahame midagi teistele tõestada. Olgu selleks siis suhtlusvõrgustikus jagatav pilt, mängust võetud pilt või tööasjades kasutatav ekraanitõmmis. Käesolev juhend peaks aitama teil leida endale sobiva võimaluse ning teha teie jaoks kõige olulisemad ekraanipildid lihtsalt ja kiiresti.