Nullkulu

Nullkulu

mis on lgbt?

Mis on LGBT – Kõikeõhkava juhend LGBTQ+ mõistmisel

LGBTQ+, tuntud ka kui lesbi, gei, biseksuaalne, transseksuaalne, queer ja paljud muud, on sõnastus, mis kirjeldab erinevaid seksuaal- ja sooidentiteete. Kuigi mõistet on viimasel ajal hakatud rohkem kasutama, jääb selle tähendus paljudele segaseks. Selles artiklis anname selge ülevaate LGBT mõistest ning selle komponentidest.

Mis on LGBT?

LGBT on lühend, mis tähistab lesbisid, geisid, biseksuaalseid ja transseksuaalseid inimesi. Selle termini kasutamine on aga laienenud, hõlmates ka teisi seksuaalseid ja soolisi identiteete.

LGBTQ+-i tähistamiseks kasutatakse erinevaid lühendeid ja akronüüme, mis ühendavad ka mitmeid muid identiteete, nagu näiteks queer, interseksuaalne ja aseksuaalne. Selle tulemusena on mõistet muudetud sageli läbi kasutaja subjektiivse vaatenurga.

LGBTQ+ erinevad identiteedid

Lesbid on naised, kes on romantiliselt, emotsionaalselt ja/või seksuaalselt kallistunud teiste naiste poole. Geid on mehed, kes kogevad romantilist, emotsionaalset või seksuaalset külgetõmmet teiste meeste vastu. Biseksuaalsed isikud tunnevad romantilist, emotsionaalset või seksuaalset külgetõmmet nii sama kui erineva sooga inimeste suunas.

Transseksuaalsed inimesed on inimesed, kelle sooidentiteet ei klapi nendega sündimisel määratud bioloogilise sooga. Transeksuaalsed inimesed võivad olla kas mehed, naised või vastassoo esindajad. Transeksuaalsed inimesed võivad võtta hormoonravi ja soovi korral korrigeerida oma välimust kirurgiaga.

Queer identiteeti võivad kasutada inimesed, kes identifitseerivad ennast või oma seksuaal- või sooidentiteeti laiemalt kui traditsioonilised LGBT mõisted. Interseksuaalsed inimesed on sündinud loomuliku variatiivsusega, mis võib hõlmata gonadide (munade või seemnete tootvate suguelundite) ja kromosoomidega seotud variatsioone. Aseksuaalne identiteet tähendab inimesi, kellel puudub seksuaalne külgetõmme.

LGBTQ+ ajalugu

LGBT+ kogukond on läbi elanud pika ja keerulise ajaloo. Enne modernset perioodi ei olnud samasooline armastus ega soov seksuaalsetele partneritele teadaolevalt tabu. See muutus 19. sajandi lõpul, kui heteroseksualism sai sotsiaalselt domineerivaks.

1980ndate aastate alguses oli AIDS-epideemia tõlgitud uueks tähenduseks HIV-nakatumise eest aportuulsete gruppide hulka. Selle tulemusena tekkis kaasaegne geiõiguste liikumine, mille eesmärk oli võidelda homofobiaga ja edendada LGBT+ õigusi. See liikumine andis aluse võitluseks geide, lesbide ja transseksuaalide diskrimineerimisega puutumata.

LGBTQ+ õigused

LGBTQ+ kogukond seisab silmitsi seaduslike ja ühiskondlike tõketega, mis mõjutavad nende õigusi ja vabadusi. Mõned neist õigustest on võimalus abielluda ja lapsi saada, töötamisel ja sotsiaalkindlustuses diskrimineerimine, võrdne kohtlemine tervishoiusüsteemis ning vähemuskeelte vaba kasutamise lubamine.

Kuigi mõnes riigis võivad LGBT+ inimesed oma õiguste eest võidelda, valitseb enamikus maailma riikides endiselt diskrimineeriv suhtumine. Seetõttu on esile kerkinud palju organisatsioone, mis on pühendunud võitlema selle eest, et LGBT+ inimesed saaksid võrdsustatud õiguseid ja see teema oleks laiemate rahvuste jaoks järgmine suur võitlus.

LGBTQ+ kommuun

LGBTQ+-i kogukond loodi selleks, et inimesed saaksid koos positiivset keskkonda luua. Selles kogukonnas saavad inimesed end tunda omakorda toetatuna ning saada tuge oma nii uurdisliku kui ka sotsiaalse külje jaoks.

LGBTQ+ kogukonnas on palju erinevaid organisatsioone ja rühmitusi, mis pühendavad end võitlemiseks oma õiguste eest. Mõned neist teevad tööd LGBT+ kodutute abistamiseks, samas kui teised kogukonna ees on seisnud riigi poolt põhjustatud diskrimineerimise tühistamise saamiseks.

Kokkuvõte

Artikkel selgitas lõpetuseks, et LGBT+ ei ole ainult seksuaal- ja soorollide järgi klassifitseerimine, vaid on tuntud ka kui võitlus ja kogukond. Loodame, et see artikkel on aidanud teil paremini mõista LGBT+ tähistust ning nüansse, mis on selle kogukonna põhiosad. Me loodame, et pühendumus sallivusele ja võitlusele selle võrdõiguslikkuse eest kasvab maailmas veelgi enam!

Veel.