Nullkulu

Nullkulu

kuidas võtta foolhapet?

Kuidas võtta foolhapet

Foolhape on oluline vitamiin, mis kuulub B-grupi vitamiinide hulka. Selle vitamiini tähtsus on eriti suur rasedatele naistele, kuna aitab ennetada seljaajusonga tekke riski. Foolhapet leiab looduslikult taimsetest allikatest nagu rohelised lehtköögiviljad, oad, herned ja tangained. Kuid sageli ei saa inimesed piisavalt foolhapet oma tavapärastest dieedist, seega on järjest tavalisem toidulisandite tarbimine. Selles artiklis räägime sellest, kuidas võtta foolhapet tervislikel eesmärkidel ja mida peaks selle tarbimisel arvestama.

Parimad foolhappe allikad

Foolhappe allikaid leiab kõikjalt loodusest, kuid kõige rikkalikumad allikad on järgmised:

Rohelised lehtköögiviljad

Spinat, brokoli ja lehtkapsas on kõik head allikad foolhappest.

Oad ja herned

Kui eelistate taimset valku, leiate sellest rühmast rikkalikult foolhapet. Valik on lai – alates kuivatatud ubadest ja hernestest kuni hummuse, pastakastmega.

Täisteratooted

Täisviljatooted nagu pruun riis, oder, rukkileib ja täisterapasta on samuti head foolhappe allikad. Täisteratooted sisaldavad ka kiudaineid ja rikkalikult B-vitamiine.

Puu- ja köögiviljad

Enamik vilju ja köögivilju sisaldavad foolhapet, kuid mõned on rikkalikumad kui teised. Näiteks apelsinimahl, avokaadod ja banaanid on head allikad.

Pähklid ja seemned

Lisaks tervislike rasvade, vitamiinide ja mineraalainete soodustamisele on pähklid ja seemned ka suurepärased foolhappe allikad.

Sünteetilise foolhappe tarbimine

Sünteetilist foolhapet võib leida paljudes toidulisandites ja seda müüakse ka apteekides. Igal juhul on soovitatav enne tarbimist arstiga nõu pidada, et määrata sobiv annus vastavalt tegelikule vajadusele. Foolhappe liigne tarbimine võib kahjustada tervist ja põhjustada üleannustamist.

Soovitatav foolhappe tarbimine

Foolhappe soovitatav tarbimine on erinev vastavalt vanusele ja soo järgi. Alla 18-aastased lapsed peaksid tarbima 400 mikrogrammi päevas. Täiskasvanud mehed peaksid tarbima 400 mikrogrammi päevas, täiskasvanud naised aga 600 mikrogrammi päevas. Rasedad või rinnaga toitvad naised peaksid tarbima kuni 800 mikrogrammi päevas.

Kas foolhape on ohutu?

Foolhape on tavaliselt ohutu, kuid liiga suured annused võivad põhjustada terviseriske. Liigtarbimise sümptomid hõlmavad neerude või maksa kahjustusi, seedetrakti probleeme ning muid kõrvaltoimeid. Konsulteerige enne foolhappe kasutamist oma arstiga, et määrata sobiv annus.

Kokkuvõte

Foolhape on B-vitamiinide rühma kuuluv oluline vitamiin, mis aitab ennetada seljaajusonga tekke riski rasedatel naistel. See vitamiin on looduslikult olemas taimsetes allikates nagu rohelised lehtköögiviljad, oad, herned ja täisteratooted, kuid tihti ei saa inimesed piisavalt foolhapet oma tavapärasest dieedist, mistõttu võetakse foolhappe tablette. Soovitatav annus sõltub vanusest ja soo järgi ning foolhappe liigne tarbimine võib kahjustada tervist. Konsulteerige enne foolhappe kasutamist oma arstiga, et määrata sobiv annus ja tagada selle ohutus.

Veel.