Nullkulu

Nullkulu

mida teha läätsedest?

Mida teha läätsedest

Läätsed on üks populaarsemaid köögivilju maailmas. Need on värvikad, maitsvad ja tervislikud, sisaldades palju olulisi toitaineid. Läätsed on rikkad valkude, kiudainete, mineraalide ja vitamiinide poolest, mis kõik on vajalikud keha heaolu tagamiseks.

Kuidas läätsi valmistada

Läätsede ettevalmistamine võib tunduda esmapilgul keeruline, kuid tegelikult on see üsna lihtne. Läätsi tuleks enne keetmist alati leotada. Leotamise eesmärk on vähendada keetmisaega, kuid see aitab ka eemaldada kahjulikke aineid, nagu fütiinhape. Fütiinhape on orgaaniline aine, mis võib takistada teiste toitainete imendumist organismis, mistõttu on oluline, et läätsed oleksid enne keetmist korralikult leotatud.

Leotamine võtab aega umbes 2-4 tundi. Läätsed tuleks pärast leotamist loputada ja seejärel panna keema. Keetmise aeg varieerub sõltuvalt läätsetüübist, kuid tavaliselt on keetmine valmis umbes 20-30 minutiga. Pärast keetmist tuleks läätsed nõrgutada ja kasutada kohe või hoida külmkapis kuni 5 päeva.

Läätsede kasutamine toiduvalmistamisel

Läätsi saab kasutada paljudes erinevates toitudes, sealhulgas suppides, salatites, hautistes ja pajaroogades. Läätsesid saab ka praadida, valmistada võileivatäidiseks ja isegi küpsetada. Läätsed sobivad hästi koos teiste köögiviljade, nagu porgandi, selleri, tomatite ja sibulaga. Neid võib samuti segada riisi, quinoa või teiste teraviljadega, et valmistada täisteratoite.

Läätsedes sisalduvad toitained

Läätsedes on rikkalikult toitaineid, näiteks rauda, kaltsiumi, magneesiumi, fosforit, kaaliumi, tsinki, vase ja foolhapet. Samuti sisaldavad läätsed rohkelt vitamiine, nagu B1, B2, B3, B5, B6, C, E ja K. Need toitained on olulised tervisliku eluviisi säilitamiseks.

Raud on oluline mineraal, mis aitab verel hapnikku transportida, samuti parandada immuunsüsteemi ja ennetada aneemiat. Foolhape on aga oluline rasedatele naistele, kuna see aitab parandada loote aju ja närvisüsteemi arengut.

Lisaks leidub läätsedes ka kiudaineid, mis on olulised seedimise ja kaalu kontrollimiseks. Kiudained aitavad hoida seedetrakti tervena, parandavad seedimist ja aitavad ennetada südamehaigusi.

Kokkuvõte

Läätsed on tervislik ja rikas toiduaine, mis sobib paljudesse erinevatesse roogadesse. Nende valmistamine võib tunduda keeruline, kuid kui sa neid enne keetmist korralikult leotad, saavutad kõige parima maitse ja toitainete sisalduse. Lisaks tuleks meeles pidada, et läätsed sisaldavad palju kasulikke toitaineid, sealhulgas rauda, foolhapet ja kiudaineid, mis on olulised tervisliku toitumise jaoks.

Veel.