Kuidas teha ploomimahla: lihtne ja samm-sammuline juhend
Oled sa kunagi mõelnud, kuidas teha oma ploomidest maitsvat mahla? Hea uudis on see, et see on tegelikult palju lihtsam, kui sa arvad. Selles artiklis räägime samm-sammult, kuidas teha oma ploomidest värske mahla, mis tervislik, maitsv ja täis kasulikke toitaineid.
Vali õige aeg ja õiged ploomid
Kui soovid teha ploomimahla, on väga oluline valida õige aeg ja õiged ploomid. Kui ootad liiga kaua, võivad ploomid rikneda ja kaotada oma värvuse ja maitse. Parim aeg mahla valmistamiseks on just siis, kui ploomid on täiesti küpsed, kuid enne kui need hakkavad pehmenema või mädanema.
Lisaks on oluline valida õiged ploomid. Ploomide valimisel otsi välja küpseid puuvilju, mis on siledad ja pehmed, kuid mitte liiga pehmed. Vaata ka nende värvi – heledamad ja kirjumad ploomid sisaldavad tavaliselt rohkem antioksüdante ja kasulikke toitaineid.
Loputa ja töötle ploomid
Kui oled ploomid valinud, tuleb need korralikult loputada. Täida kauss või kraanikauss jaheda veega ning lisa ploomid sinna, et need oleksid üleni kaetud. Seejärel loputa neid korralikult, kuni kõik pinnalt tolmu ja mustus on kadunud.
Järgmiseks tuleb ploomid töödelda. Selleks pese need üle ning eemalda viljalihast seeme ja varred. Seejärel sega ploomid blenderis või kasuta saumikserit, et saumikseriga purustada.
Lisa vesi ja suhkur
Kui oled ploomid töödeldud, tuleb lisada neile juurde vett ja suhkrut. Vee kogus sõltub sellest, kui paksu mahla soovid saada. Tavaliselt sobib üks osa viljalihast kahe osa vee kohta. Seejärel lisa suhkur vastavalt oma maitsele, tavaliselt umbes 100 grammi suhkrut igale liitrile mahla kohta. Sega segu korralikult, kuni suhkur on täielikult lahustunud.
Keeda segu
Järgmiseks tuleb segu keema panna. Selleks vala segu potti ja kuumuta keskmisel kuumusel, segades aeg-ajalt. Kui segu hakkab keema, alanda kuumust ja kaaneta pott. Keeda segu umbes 20-30 minutit, kuni ploomid on pehmed ja vedelik on paksenenud.
Kurna segu
Kui segu on valmis, tuleb see kurnata. Selleks kasuta spetsiaalset sõela või marlit kurnamiseks, kurna segu läbi ja pressi viljaliha korralikult välja. Ära unusta pott altpoolt katta, et mahla liiga palju ei läheks kaotsi.
Vala mahla purkidesse
Kui segu on kurnatud, on aeg mahla purkidesse valada. Võid kasutada enam-vähem mistahes mahutit, näiteks pudelit, klaasi või purki. Puhasta purgid enne kasutamist korralikult ja seejärel vala ploomimahl purkidesse altpoolt pihta, et väldiks liigse väljalangemise riski.
Jahuta ja säilita
Kui mahla on purkidesse valatud, tuleb need jahutada ja säilitada. Selleks jäta purgid avatuna lauale, kuni nendest tulev aur on lakanud. Seejärel pane kaaned peale ja pane purgid külmkappi. Sama mahl võib kesta selles külmikus kuni nädal aega, kuid kui soovite seda kauem säilitada, siis võib seda ka sügavkülmas hoida.
Kokkuvõtteks
Kokkuvõttes on ploomimahla valmistamine lihtne, kuid selleks on vaja õigeid ploomid ja veidi kannatlikkust. Järgides neid lihtsaid samme, saate valmistada tervislikku ja maitsvat ploomimahla, mis on täis kasulikke toitaineid. Ära unusta kasutada kvaliteetseid koostisaineid ja hoia oma mahla hästi jahedas kohas, et see oleks kauem säilinud. Nii et võta oma kannud välja ja järgi neid samme, et alustada enda ploomimahla valmistamist täna!