Mis on diabeet?
Diabeet on krooniline ainevahetushaigus, mille puhul keha ei suuda piisavalt insuliini toota või seda efektiivselt kasutada. Insuliin on hormoon, mida toodab kõhunääre ja selle põhiülesanne on aidata glükoosil (suhkrul) siseneda keharakkudesse, et neid energiaga varustada. Diabeedi korral ei suuda keha seda protsessi kontrollida ning veresuhkru tase kõigub liiga kõrgeks või madalaks.
Tänapäeval on diabeet üks levinumaid kroonilisi haigusi maailmas. Selle esinemissagedus on tõusuteel ja vähemalt 422 miljonit inimest üle maailma kannatavad selle all. Diabeedi tagajärjed võivad olla tõsised, sealhulgas nägemiskaotus, neeru- ja närvisüsteemi häired, südame-veresoonkonna haigused, kõrge vererõhk ja kaaluprobleemid. Õigeaegne diagnoosimine ja ravi on seega esmatähtis.
Mis on insuliiniresistentsus?
Diabeedi korral muutuvad rakud insuliini suhtes vastupanuvõimeliseks. Kui rakud ei suuda piisavalt insuliini vastu võtta, siis glükoos koguneb vereringesse, tõuseb veresuhkru tase ning kui selle seisundiga ei tegeleta, ähvardab see tõsiste terviseprobleemidega. Insuliiniresistentsus on diabeedi üks peamisi riskitegureid ning ka liigsed kaaluprobleemid võivad sellele kaasa aidata.
Millised on diabeedi tüübid?
On kaks peamist diabeedi tüüpi: tüüpi diabeet ja tüüpi diabeet. Peamine erinevus nende vahel on see, kuidas organism insuliiniga suhtleb ning kuidas veresuhkru taset reguleerib.
Tüüpi diabeet
tüüpi diabeet on autoimmuunne haigus, mille korral keha toodab vähe või üldse mitte insuliini. See tähendab, et veresuhkru tase võib tõusta liiga kõrgeks ning ilma ravi või insuliinravi väärkasutamiseta võib see põhjustada kooma ja surma.
tüüpi diabeeti nimetatakse ka noorukeseks diabeediks, kuna see diagnoositakse sageli lapseeas või noorukieas. Selle põhjuseks võib olla geneetika või keskkonnamõjud, näiteks viirusinfektsioonid.
Tüüpi diabeet
tüüpi diabeet on tavalisem kui tüüpi diabeet. Keha toodab insuliini, kuid seda ei kasutata efektiivselt. See põhjustab veresuhkru taseme tõusu, kuid mitte nii kiiresti kui tüüpi diabeeti korral.
tüüpi diabeet on tihedalt seotud elustiiliga. Riskirühmadesse kuuluvad inimesed, kes tarbivad palju suhkrut, rasva ja soola, istuva tööga või ebapiisava treeningumahtu tõttu liiga vähe liiguvad ja neid, kes põevad rasvumist.
Kuidas mõjutab diabeet keha?
Diabeet võib mõjutada kõiki keha süsteeme. Kui veresuhkru tase on pidevalt kõrge, võib see kahjustada veresooni, närve ja neere. Pidevalt kõrge veresuhkur põhjustab keha seesmiseks põletikuks. See võib omakorda suurendada insuliiniresistentsuse taset, mis võib viia kõrge veresuhkru tasemeni.
Diabeedi tagajärjed hõlmavad järgmist:
Nägemisprobleemid
Neuropaatia (närvihaigus)
Neeruhaigus
Südamehaigused
Kõrge vererõhk
Jalgade vereringe probleemid
Nakkused
Kuidas diabeeti ennetada?
Diabeedi ennetamiseks võite kaaluda järgmisi samme:
Hoidke kehakaal normaalsena ja saavutage tervislik BMI.
Liikuge rohkem.
Sööge tervislikku, tasakaalustatud toitu ning vähendage suhkrut ja rasva.
Vältige suitsetamist ja alkoholi liigtarvitamist.
Diabeet on raske terviseseisund, kuid see on haldatav. Õige treeningu, toitumise ja meditsiinilise raviga on võimalik säilitada tervislik veresuhkru tase. Samuti peate jälgima oma veresuhkru taset regulaarselt ning külastama endokrinoloogi vajadusel. Soovitan kõigil lihtsalt jätkata jälgimist, et hoida oma tervist heas seisukorras.