Mis on ühiskond? Selle küsimuse vastuse otsimine võib osutuda keeruliseks, kuna ühiskond on üldiselt ebamäärane ja raskesti mõistetav mõiste. Tegelikult on ühiskond kontseptsioon, mida on defineeritud erinevates perspektiivides. Selles artiklis käsitleme ühiskonda laiemas tähenduses – sotsiaalse süsteemina, mida moodustavad inimesed ja nende suhted üksteisega.
Ühiskond on sotsiaalselt konstrueeritud mõiste, mida kasutatakse kirjeldamaks inimeste koostoimet ja suhteid. Ühiskonnas on inimestel võimalus moodustada struktuure ja institutsioone, mis reguleerivad nende käitumist ja tegevusi. Sellised institutsioonid hõlmavad perekonda, kooli, valitsust, usku jne.
Ühiskonda võib vaadata süsteemina, mis koosneb erinevatest osadest, mis kõik on seotud üksteisega. Selles süsteemis on inimesed omavahel seotud erinevate suhete kaudu – sõpruse, armastuse, usalduse jne kaudu. Ühiskonna struktuur põhineb võimu, autoriteedi, hierarhia, tavadega seotud käitumise reeglite ja määrustega.
Ühiskonna funktsionaalsus sõltub tema võimest luua tasakaal võimuhierarhias. Ühiskondlikud institutsioonid peavad tegutsema harmooniliselt ning vastutama rahva vajaduste eest. Kogukond peab elama kooskõlas, arvestades iga liikliase panusset säilitamaks harmoonia.
Ühiskonnas esineb sageli ka vastuolusid, sest inimestel on erinevad huvid ja soovid. Need vastuolud võivad olla seotud näiteks ressursside jagamisega või kultuuriliste erinevustega. Siiski on oluline, et ühiskond suudaks lahendada sellised vaidlused, et tagada tasakaal ja jätkusuutlikkus.
Oluline osa ühiskonnast on ka kultuur. Kultuur määratleb, kuidas inimesed mõtlevad, käituvad ja suhtlevad. Kultuur määratleb ka seda, kuidas inimesed loovad ja säilitavad kontakti teistega. Kultuur võib olla seotud keele, kommete, toidu või muu sellisega.
Ühiskonna mõistmist on võimalik laiendada mitmel viisil. Ühiskonna mõistmine aitab keskenduda probleemsete kogukondade probleemidele, lahendada organisatsiooni probleeme ning arendada uuendusi sotsiaalses maailmas. Teadmised kuidas ühiskond toimib, on oluline, kui soovid mõista, mis meid ümbritseb, vaid ka ennast ja teisi paremini tundma õppida.
Kokkuvõtteks võib öelda, et ühiskond on lai ja rikas mõiste, mille mõistmine on keeruline. Ühiskonna mõistmiseks on oluline selle mõiste uurimisel arvestada süsteemi erinevaid osi ja nende funktsionaalsust ning loomulikult arvestada ka kultuuriliste aspektidega. Lõpetuseks, võib öelda, et ühiskond on lõputu teekond ja keegi ei suuda kunagi lõppu kogu selle süsteemi uurimises.