“MiS ON OOPER”
Ooper muusikateatri vorm on üks vanimaid, kuid kõige kaasaegsemaid kunsti liike, milles laulu ja draama ühendus tekitab etenduse, millel on märkimisväärne mõju publikule. Ooperi ajalugu on suur ja mitmekesine ning see ulatub tagasi 16. sajandisse. Tänapäeval on ooper muutunud teatririigiks, mis on täis erinevaid stiile, näitlejaid ja maailmakuulsates teatrites lavastatud suurepäraseid etendusi. Siiski jääb küsimus – mis on ooper?
Ooper on teatrilik žanr, mis ühendab muusikat ja muusikale aluseks olevat loo sündmustikku. Ooper on mõeldud esitamiseks klassikalise muusika vormingus, kuid selles teatrimuusika vormis on ka palju rokk- ja pop-muusikat. Tihti on ooper ehitatud suurele lavale ja selle esituseks on vaja tugevat ja koolitatud häält ning seda toetamiseks ka orkestraalset muusikat.
Ooperite kujutamist on kirjeldatud ka kui žanri, milles lavale tuuakse lugusid, mida väljendatakse laulmise ja pillimuusika kaudu. See laulvate dramaturgia võimaldab peategelaste tunnete ja emotsioonide eksponeerimist ning süžeeliinide kaunistamist muusikaliselt. Ooperi vaatlejatele jäävad need seeläbi paremini meelde, kui läbi teiste formaatide ning muudab ooperi meeldejätmise eriti keerukaks.
Ooperid esitatakse suurepärase muusikaga, kuid põnev on ka nende visuaalsed aspektid. Kujutava kunsti erinevaid liike kasutatakse lavakujunduses majesteetlikult, et kuvada loo sündmusi ning fookuses olevaid karaktereid. Ooperid võivad kujutada erinevaid ajastuid ja kultuure, kusjuures selle saavutamiseks kasutatakse lavakujundusi, kostüüme, rekvisiite ja muusikapalasid.
Ooperi ajalugu ulatub tagasi 16. sajandisse, kui Itaalias mängiti esimesi ooperietendusi, kuni tänapäevani, kus lavale tuuakse mitmekesiseid ja innustavaid lugusid. Ajalooliselt olid tegemist Itaalia lavaturultide atraktsioonidega, millele esitati muusikalist kaasajastamist ning nendega loodi erinevaid lugusid seksist, kirgudest ja armuseiklustest. Need kirjeldatavad sündmused on mänginud osa ooperi väljakujunemisel ja selle erinevate žanrite katsetamisel.
Ooperikirjandus on inimkonna poolt tunnustatud ja loodud, et tellida publiku või vaatajaskonna vaimustust ning kõneleda sellest, kui keeruline on armastus ja sellega kaasnevad murede ja probleemide lahendamine. Siiski võivad ooperid käsitleda ka lugusid, mis räägivad sõjast, poliitikast, ajaloolistest sündmustest või muudest teemadest, mis pakuvad lugu ning võimalust publiku jaoks võimsalt vastuolulise ja kaasahaarava esitluse loomiseks.
Lisaks muusikale, kirjutasid paljud heliloojad ooperitele ka lisaks sõnu ning esitavad erinevatest ajastutest pärit peategelaste lood läbi muusika, samal ajal kui ka lavakujundused, kostüümid ja lavaskene on järeleandmatult kõrgel tasemel. Tänapäeval on ooper teatrisündmusena ühte lausesse pandud kõige kvaliteetsemad aspektid klassikalisest muusikast, loo jutustamisest ja visuaalselt mõjusate välistuste loomisele.
Lõplikult, ooper on üks vanimaid ja klassikalisemaid musikaale, mis on tänasel päeval muutumas tõeliselt kaasaegsena. Tõsised ja sügavad teemad on tavaliselt väärtuslikud ning publik leidub igal pool, kes on vaimustuses muusikast ja näitlejate meisterlikkusest. See on minevikust tänasesse päeva pärinud traditsioon ja kunst, ning ooper võib olla võimas kollektiivne kogemus, kus osalemine on paljudele inimestele elumuutev ja rikkumatu elamus.