Mis on NASA? – Põhjalik sissejuhatus NASA tegevustesse ja eesmärkidesse
NASA ehk kogu nimega National Aeronautics and Space Administration on Ameerika Ühendriikide valitsusasutus, mis on loodud uurima kosmost ning arendama välja tehnoloogiaid, mis võimaldaksid inimestel kosmoses rändamist ja seal ellujäämist. Organisatsioon asutati 1958. aastal vastuseks Nõukogude Liidu kosmoseprogrammile, mille käigus saadeti esimene satelliit Sputnik orbiidile.
Alates oma loomisest on NASA täitnud olulist rolli nii teaduse kui ka tehnoloogia valdkondades. Need valdkonnad on arendatud oma missioonide ja projektide kaudu, mida on korraldatud erinevatel aegadel alates Mercury programmist kuni Marsi uurimise juurde jõudmiseni. NASA missioonide hulka kuuluvad kosmoseaparaatide orbiidile saatmine, uurimisega seotud mehitatud ja mehitamata kosmoselaevade väljatöötamine ja kosmosesse väljaarendamine.
NASA on ka uurinud päikesesüsteemi planeete ja nende kuid. Kuul on kaasa toodud proove, mis aitavad teadlastel aru saada planeedi tekkeprotsessist ja seda, kas see võiks olla tulevikus sobilik asukohaks kolonistidele. NASA eesmärk on jätkuvalt kosmoses uurida ja arendada uusi tehnoloogiaid.
Mida NASA peab tähtsaks ja kuidas ta eesmärke saavutab?
NASA peamine eesmärk on kosmose uurimine ning tehnoloogiate väljatöötamine, mis seda võimaldaksid. Organisatsioon on loonud arvukalt programme ja uurimisprojekte, et oma eesmärke saavutada. Järgnevalt teeme ülevaate programmide kohta, mida NASA ellu viib.
International Space Station (ISS) – Rahvusvaheline kosmosejaam
NASA ja rahvusvaheline partnerlus ehitasid ISS-i, mis on nüüd suurim inimtekkelise struktuuride kogum, mis kunagi orbiidile saadeti. Jaam annab uurijatele võimaluse teha uusi avastusi madala gravitatsiooniga ja vaakumi keskkonnas. Jaam pakub ka võimalusi erinevate bioloogiliste, füüsikaliste ja meditsiiniliste uuringute jaoks.
Marsi uurimine
NASA Marsi uurimisprogramm oli esimene edukas programm, mis tegi Marsile maandumise ja saatis uurimisrobootikud uurima Marssi. Uurimisrobotid Spirit ja Opportunity leiutasid tõendeid varasemast veest Marsil ja tõestasid, et Marsil oleks võinud olla elu. Seejärel Mars Scout Programme, Mars Exploration erakorralise ja Marsi Science Laboratory missioonid on jätkanud uurimistööd.
New Horizons – Pluuto missioon
New Horizons oli NASA esimene uurimispeatükk, mis läks Pluutole. Pluuto missioon, mis õnnestus 2015. aastal, oli esimene edukas lähedalt Pluuto lähenemine ja uurimine. Missioon võimaldas teadlastel edastada uusi kvaliteetseid pilte ja andmeid Pluuto kohta. Nagu NASA ootab, et New Horizon läheks kaugeimale kosmilisele objektile, mida kunagi uuritud on, Ultima Thulele.
Hubble kosmose teleskoop
Hubble kosmose teleskoop on kosmoseuuringute ajaloos teinud erakordseid avastusi ning kui teleskoop töötas õigesti, siis asus see orbiidil Maast umbes 540 km kõrgusel. Hubble tehnoloogia võimaldab piltide maaletoomist ja jälgib meie universumi arengut.
Nendest programmidest on vaid mõned, mida NASA ellu viib ning nende programmide ja uurimiste põhjal saadud teadmised aitavad meil paremini mõista kosmose ja universumi saladusi. NASA eesmärgiks on edasi uurida, arendada ja parandada tehnoloogiat, mis võimaldaksid tulevikus edukat inimkoloniseerimist kosmosesse.
Kokkuvõtteks võib öelda, et NASA on alates loomisest olnud oluline organisatsioon kosmose ja tehnoloogia vallas. Organisatsiooni uuringud on aidanud meil paremini mõista meie universumi olemust ja annavad lootust, et ühel päeval suudame uurida veelgi kaugemaid galaktikaid. Loodetavasti näitavad NASA tulevased uurimused meile uusi avastusi ja teadmisi, mida me praegu ette ei kujuta.