Mis on erisoodustusmaks?
Erisoodustusmaks on maks, mis on tekkinud, kui tööandja annab oma töötajatele teatud hüvesid, mis pole otseselt nende töölepingu järgi töötasu osa. Sellised hüved võivad olla näiteks soodushinnaga toitlustamine, spordiklubiga liitumine või auto kasutamise võimaldamine. Need hüved tuleb töötaja tulumaksustamise ja sotsiaalmaksu arvestamise aluseks võtta. Erisoodustusmaksu võib kohaldada ka tööandja poolt oma töötajatele kingituste andmise korral.
Erisoodustusmaksu määr sõltub hüve tegelikust maksumusest ja riiklikust miinimumist. Kui hüve maksumus on alla riikliku miinimumi, siis erisoodustusmaksu ei rakendata. Kui hüve väärtus on suurem kui riiklik miinimum, siis rakendatakse maksumäära, mis on 33% hüve maksumusest.
Oluline on meeles pidada, et hüved, mida töötajad saavad, ei tohiks mõjutada nende töölepingu järgi töötasu. Kui tööandja maksab töötajale näiteks soodushinnaga toitu, siis tuleb see toit maksustada erisoodustusmaksuga. Kui tööandja aga annab oma töötajatele teatud toidukuponge, mis vastavad nende tööandja makstud maksule, siis erisoodustusmaksu ei kohaldata.
Erisoodustusmaksu arvestamiseks on kindlad reeglid tööandjate jaoks. Kui tööandja soovib oma töötajatele midagi kinkida, siis peab ta arvestama, et see kingitus võib tähendada lisakulusid. Kui kingitus supermarketi või restorani kaudu töötajale antakse, siis tuleb arvestada, et töötaja peab selle eest maksma tulumaksu ja sotsiaalmaksu ning et erisoodustusmaks on vajalik. Seetõttu võib olla kasulik kaaluda alternatiivseid kingitusi, nagu näiteks kinkekaardid või täiendav puhkusepäev.
Erisoodustusmaksu arvestamine võib olla keeruline ja aeganõudev protsess, kuid see on vajalik, et vältida võimalikke tulumaksu- ja sotsiaalmaksurikkumisi. Seetõttu tasub tööandjatel hoolikalt kaaluda, milliseid kingitusi ja hüvesid nad oma töötajatele pakuvad ning seejärel arvestada nende maksudega.
Kokkuvõte
Erisoodustusmaks on maks, mida rakendatakse tööandjate poolt oma töötajatele antavate hüvede ja kingituste korral. Maksu arvestamine sõltub hüve väärtusest ja riiklikust miinimumist ning seda tuleb arvestada tulumaksu ja sotsiaalmaksuga. Oluline on meeles pidada, et hüved ei mõjuta töötaja töötasu ning nende maksumus tuleb arvestada erisoodustusmaksuna. Tööandjatel tasub kaaluda alternatiivseid kingitusi ja hüvesid ning arvestada nende maksudega, et vältida võimalikke maksurikkumisi.