Nullkulu

Nullkulu

mis on detsibell?

Mis on detsibell?

Detsibell on füüsikaline suurus, mis mõõdab helirõhku. Kuigi mõned inimesed võivad arvata, et detsibell on heli valjusus, on see tegelikult heli intensiivsuse mõõt. Selles artiklis saate teada, kuidas detsibellid määratlevad helirõhu, kuidas need mõjutavad teie kuulmist ja palju muud.

Helirõhk

Helirõhk viitab helilainete survestamisele. See sõltub heli allika intensiivsusest ja kaugusest, mille kaugusel see allikast asub. Mida lähemal olete heliallikale, seda kõrgem on helirõhk.

Helide mõju teie kõrvadele

Kui heli tabab teie kõrva, surutakse helirõhk teie kõrvakäiku. Seejärel vibreerivad teie kõrvad ja ajus tõlgendatakse saadud signaal helina. Heli võib tunduda valjem, kui helirõhk on suurem. Kuid see ei ole alati nii, kuna inimesed kuulevad helisid erinevalt.

Detsibellid

Detsibelli skaala on logaritmiliselt mõõdetav. See tähendab, et iga astme suurenemine võrdub heli allika intensiivsuse kahekordistamisega. Näiteks on 60 detsibelli helirõhu intensiivsus, mis on neli korda suurem kui 50 detsibelli.

Helirõhu mõju kuulmisele

Kõrva- ja kuulmisanalüsaatorid kannatavad, kui need on pideva helirõhu all. Pikaajaline kokkupuude kõrge helirõhuga võib põhjustada kuulmislangust, tinnitust (kohin kõrvus) ja isegi kuulmispuhkuse kadu. Kuulmise kaitsmiseks soovitame jälgida keskkonna mürataset, vältida valjusid helisid ning kanda helikindlaid kõrvaklappe või kõrvatroppe.

Kokkuvõte

Detsibell on füüsikaline suurus, mis mõõdab helirõhku. Helirõhk viitab helilainete survestamisele. Detsibellid on logaritmiliselt mõõdetavad skaalal. Inimesed kuulevad helisid erinevalt ja helirõhu suurusest ei sõltu alati intensiivsuse tajumine. Kõrva- ja kuulmisanalüsaatorid kannatavad, kui need on pideva helirõhu all. Pikaajaline kokkupuude kõrge helirõhuga võib põhjustada kuulmislangust, tinnitust (kohin kõrvus) ja isegi kuulmispuhkuse kadu.

Veel.