Mis on laktoosivaba?
Laktoosivaba toit on muutunud äärmiselt populaarseks. Paljud toidulahendused pakuvad nüüd laktoosivaba toitu ja jooke, kuna üha rohkem inimesi on avastanud selle toiduaine talumatuse. Allergiad on muutunud laialt levinuks ning laktoositalumatuse esinemissagedus on suurenenud ligikaudu 70% ulatuses. Kui te olete ebakindel, kas peaksite laktoosivaba toidulaua minema, siis jätke see artikkel lõpuni lugemata selle leidmiseks, mis on laktoosivaba ja kas see sobib teile või mitte.
Mis on laktoos?
Laktoos on suhkur, mida tuntakse ka piimasuhkruna. Seda leidub piimas ja piimatoodetes, nagu juust, jogurt, koor jne. Laktoos laguneb oma kehas ensüümi laktaasi abil. Selle lagunemisel vabastab laktoos glükoosi ja galaktoosi, mida maks saab kasutada energiaallikana.
Mis on laktoositalumatus?
Laktoositalumatus on haigus, kus inimese organism ei tooda piisavalt laktaasi ensüümi, et lagundada ja seedida laktoosi. Laktoositalumatus võib põhjustada erinevaid sümptomeid; nagu puhitus, iiveldus, kõhulahtisus, kõhuvalu jne.
Laktoositalumatus ei ole sama mis piimatalumatus, kuna piimataolustes on ka teisi toitaineid peale laktoosi, mida keha võib taluda.
Milleks on laktoosivaba toit?
Nagu nimigi ütleb, siis laktoosivaba toit ei sisalda laktoosi. See ütlustab, et laktoositalumatusega inimestel on võimalus saada kätte teatud toitainete nagu kaltsiumid, valgud jne, mida saadakse piimatoodetest, ilma, et see põhjustaks sümptomeid.
Laktoosivaba toit on ka alternatiiviks veganitele või neile, kes ei saa piimatoodete tarbimist meditsiinilistel põhjustel lubada.
Millised on laktoosivabad toidud?
Meie käest küsitakse tihti, mida siis saab süüa laktoosivaba dieediga. Kuigi see võib tunduda keeruline, on laktoosivaba toiduvariante piisavalt. Siin on mõned laktoosivaba dieediga sobivad toiduained.
Köögiviljad
Kõik köögiviljad on laktoosivabad ning võiksid olla dieedi aluseks. Rohelised köögiviljad, nagu lehtkapsad, spinat, brokkoli, spargel ja muud, võivad aidata kaasa kaltsiumi tarbimisele.
Puuviljad
Enamik puuvilju on laktoosivabad. Näiteks ploomid, maasikad, mango, õunad, apelsinid jne on headeks valikuteks.
Taimne piim
Taimsed piimad, nagu kaerapiim, riisipiim, mandlipiim, sojapiim, kanepipiim jne, sobivad laktoosivaba toidulaua jaoks.
Munad
Munad on loomse päritoluga toit ning sobivad suurepäraselt laktoosivaba dieedi jaoks. Neid saab valmistada erineval moel ning lisada mitmesse rooga.
Liha ja kala
Lihal ja kalal pole laktoosi. See muudab need ideaalsed laktoosivaba dieedi jaoks. Siiski tuleks olla ettevaatlik töödeldud lihaga, nagu vorstid, valmistoit jne, kuna neil võib olla lisatud laktoosi.
Laktoosivaba toit, mis tundub võõras või veider, võib tekitada hirmutunde. Kuid kui olete avatud meeltega, siis avastate värskeid ja tervislikke maitseid, mis ei sisalda laktoosi.
Mis on laktoosivaba toidu maitse?
Laktoosivaba toit võib olla sama maitsev kui tavatoidud. Taimne piim, nagu näiteks kaerapiim, võib olla vähem magus kui lehmapiim ning sobib hästi kohv või tee jaoks. Kanepipähkli piim aga annab joogile veidi pähkli-järelmaitse ning sobib hästi smuutide ja jookide jaoks.
Munad on suurepärane lahendus koogiretseptides piima asemel, kuna need annavad samuti õige konsistentsi ning tagavad, et koogid ilmuvad kohevad ja pehmed. Liha ja kala aga säilitavad oma loomuliku maitse ning neid saab valmistada erinevate vürtside ja marinaadidega.
Kokkuvõtteks
Laktoosivaba dieet võib olla tervislik lahendus, kui teil on laktoositalumatus, koliit või piimaallergia. Laktoosivaba dieediga saab piimatooteid asendada näiteks taimsete piimadega. Samuti on väga palju laktoositolerantseid dieediga sobivaid toiduaineid, nagu näiteks köögiviljad, puuviljad, muna, liha ja kala.
Toitude valikuga kursis olles saate teha dieedist kasuliku ja raviotstarbelise. Ükskõik, kas soovite testida uusi maitseid või leida lahendusi allergiatele, võivad laktoosivaba toidud anda võimalusi tervislikuks ja mitmekülgseks toitumiseks. Lõpetuseks soovin öelda, et ehkki see on elustiil või meditsiiniline vajadus, vaadake laktoosivaba dieeti kui võimalust kogeda uusi toiduelamusi, mitte kui probleemi või lahendust.