Kes on nartsissist?
Nartsissistiks nimetatakse inimest, kes on ülemäära iseendale keskendunud, kelle enesearmastus on üleliigne ning kelle enesekindluse taga võib olla tegelikult sügav alaväärsustunne. See sündroom võib avalduda erineval moel ning nartsissisti käitumine võib olla hävitav nii tema enda kui ka tema lähedaste jaoks.
Nartsissistiks olemist on võimalik diagnoosida, kuid samas on see häire sageli aladiagnoositud, sest nartsissist ise tihti ei tunnista probleemi. Nartsissistliku isiksushäirega inimesed võivad olla väga karismaatilised, enesekindlad, edukad ning suhteliselt võluvad. Kuid samas on nende käitumine sageli manipuleeriv, enesele keskendunud, sotsiaalselt ebakindel ning suhestumisraskustega.
Nartsissist võib olla ka vägivaldne. Toome siin välja mõned tüüpilised tunnused nartsissisi käitumisest.
Nartsissist ootab erilist kohtlemist. Nartsissist usub, et ta on eriline, enda sõnul “ingel”, “vau inimene” või hoopis eliitperemees. Seejuures ei oska ta midagi vastu pakkuda: nartsissist arvab, et teda tuleks hellitada ning alati talle meelt või meelehärmi mööda olla.
Nartsissist ei aktsepteeri kriitikat. Kui inimene väljendab nartsissistile arvamust või kriitikat, siis ta reeglina seda tagasi lükkab ja ka väga pikalt pahandab. Samuti võib nartsissist näidata oma õigust, süüdistades ise teisi oma käitumistes.
Nartsissist on manipuleeriv. Nartsissist kasutab sageli teisi oma eesmärkide saavutamiseks ja teeb seda ilma nende teadmata.
Nartsissistil on raske empaatiat väljendada. Ta on oma soovide ja tunnetega nii seotud, et on suhteliselt võimatu teisi mõista.
5. Nartsissist on sageli suhetes dominantne. Kuna ta on väga keskendunud iseendale, siis ei ole temas kohta teiste inimeste mõtteavaldusele ja tõlgendamisele.
Nartsissist on vägivaldne ning agressiivne. Kui nartsissistil ei lähe asjad tema enda kontrolli alla, siis tegutseb ta tihtipeale vägivaldselt.
Kuidas saab nartsissistidest lahti saada?
Kahjuks on nartsissisti käitumist lihtne kahtlustada, kuid ravi on väga raske ja nartsissistil endal seda diagnoosi tihti ei tunnistata. Seetõttu pole tegelikult peale ravivõimaluste muud alternatiivid. Siiski, lähedaste jaoks võib olla kasulik mõista, et nartsissisti käitumine pole tihti isiklikult suunatud just neile. See piirab konfliktide mõju ning suurendab võimalust rahu säilitamiseks suhtes.
Kokkuvõtteks võib öelda, et nartsissistil on tavapärane suhe endaga rikutud ning sageli on nende taga ekslik arusaam, et just tema on keegi väga eriline. Kuigi ravi võib olla raske, on kohasem mõista, et nii nartsissistide gi kui ka nende lähedaste jaoks on parem teada käitumise tunnuseid ning ennast ja teisi suhte arendamiseks hästi koolitada. Kui ärritus tekib, võib olla kõige parem nartsissisti silmi sulgeda.