Kus asub sapp?
Sapp on organ, mida sageli unustatakse, kuid see on väga oluline seedesüsteemi osa. Sapp toodetakse maksas ja akumuleerub sapipõies, mis asub maksa lähedal. Sapp on vajalik toidu seedimiseks ja rasvade imendumiseks kehas.
Selle artikli eesmärk on anda üksikasjalik ülevaade sellest, kus asub sapp, milline on sapp, kuidas see töötab kehas ja millised on selle funktsioonid. Lisaks käsitleme ka sapipõie haigusi ja nende sümptomeid.
Kus asub sapp ja millised on selle funktsioonid?
Nagu juba mainitud, toodab maks sappi, mis koguneb sapipõies. Sapp on kollakas-roheline vedelik, mis sisaldab sapphappeid, kolesterooli ja bilirubiini. Sapp on vajalik rasvade seedimiseks ja imendumiseks kehas. Kui toit on maost lahkunud, siseneb see peensoolde, kus sapp kohtub seedemahlaga ja aitab seedida rasvu ning vitamiine A, D, E ja K.
Lisaks aitab sapp kehal eemaldada organismile kahjulikke jääkaineid, mis erituvad koos väljaheitega. Kui kehal on liiga palju kolesterooli, võib see koguneda sapipõies ja moodustada kive, mis võivad põhjustada sapipõiepõletikku ja tugevat valu.
Sapipõie haigused ja nende sümptomid
Üks levinumaid sapipõiehaigusi on sapikivid. Sapikivid on kivid, mis võivad moodustuda sapipõies, kui seal on liiga palju kolesterooli või muud ained. Sapikivi võib liikuda sapiteedesse ja põhjustada sapiteede põletikku, mis võib põhjustada kollatõbi ja tugevat valu ülakõhus.
Teine levinud sapipõiehaigus on sapipõiepõletik. See haigus võib olla äge või krooniline ning seda võivad põhjustada mitmed asjad, nagu sapikivid, infektsioonid ja sapipõie vigastused. Sapipõiepõletikuga kaasnevad sümptomid võivad hõlmata valu paremas ülakõhus, palavikku, iiveldust ja oksendamist.
Kokkuvõte
Sapp on oluline seedesüsteemi organ, mis aitab seedida rasvu ja vitamiine, eemaldada organismist kahjulikke aineid ning lagundada toitu seedimiseks. Sapp toodetakse maksas ja koguneb sapipõies. Sapipõie haigused, nagu sapikivid ja sapipõiepõletik, võivad põhjustada valu ja muid ebameeldivaid sümptomeid. Kui teil on sapipõieprobleeme, pidage kindlasti nõu oma arstiga.