Kes põhjustavad sügelisi?
Sügelised on üks levinumaid nahahaigusi, mida võib mõjutada igaüks olenemata vanusest, soost või rassist. Selle haiguse põhjustajaks on sügelised lest, mis liigub naha alla ja põhjustab sügelemist, punetust ja villide teket.
Sügelised levivad kõige sagedamini füüsilise kontakti kaudu nakatunud isiku või naha esemete vahel, mida nad on kasutanud. Näiteks võib see olla riiete, voodipesu või rätikute jagamine nakatunud isikuga.
Kuid lisaks füüsilisele kontaktile võivad sügelised levida ka seksuaalteel, sest need võivad levida partnerite vahel, keda pole ravitud või kellel on haigusest teadmata.
Samuti võivad sügelised levida ka ühiste esemete kaudu, näiteks käterätikud, söögiriistad, prillid, telefonid jne. Seega on oluline, et jagaksite isiklikke ja koduseid esemeid eraldi, et vältida sügeliste levikut.
Lisaks võivad sügelised levida ka avalikes kohtades, nagu ujulad, spordisaalid, tervisekeskused ja haiglad. Sellepärast on oluline, et pärast sellistes kohtades käimist vahetaksite oma riideid ja pesu.
Sügeliste sümptomid võivad ilmneda alles kaks kuni kuus nädalat pärast nakatumist, seega on raske kindlaks teha, kes on sügeliste kandjad. Kuid kui teate, et olete olnud kontaktis nakatunud isikuga, ja teil tekivad punetavad või villilised laigud, mis hakkavad tugevalt sügelema, peaksite kindlasti arstiga nõu pidama.
Õnneks on sügeliste ravi tänapäeval väga tõhus. Ravimid tapavad sügelise lesta ja parandavad naha seisundit. Lisaks on oluline järgida hügieeninõudeid ja vältida füüsilist kontakti teiste inimestega, kuni olete täiesti paranenud.
Seega on oluline meeles pidada, et sügeliste levikut saab vältida, kui jälgite hügieenireegleid, ei jaga isiklikke ja koduseid esemeid ning hoiatate oma partnerit või pereliikmeid, kui teil on sügelised. Kui aga haigestute sügelistesse, siis on oluline koheselt arstiga nõu pidada, et vältida haiguse levikut ja kiiret ravi ning taastumist saada.